ورود

عضویت- تئاتر - لیتراما - شیوا اردوئی - دیوید آیوز - ۱۳۹۶.۰۸ -

آثار تئاتر: آثار دیگران در مکتب‌تهران
سال: ۱۳۹۶
درباره‌ی اثر

«لیتراما»

سه تک‌پرده‌ای از آثار «دیوید آیوز»، نویسنده‌ی ماصر آمریکایی

نویسنده: دیوید آیوز

کارگردان: شیوا اردوئی

شنبه‌‏های نمایش انگلیسی در مکتب‌تهران

بازیگران این نمایش: مانوش مجد زاده، محمد سعیدی، شایان دیلمقانی، یاسمن حسینی و مروارید کاووسی

«شیوا اردویی» خود درباره‌ی شنبه‌های نمایش انگلیسی چنین می‌گوید:

«پروژه‌ی اجرای درام به زبان اصلی نویسنده از پاییز سال ۱۳۹۴ در ذهن من جدی شد. از جایی که ادبیات انگلیسی رشته‌ی دانشگاهی من بوده و سال‌ها به تدریس زبان انگلیسی و ترجمه‌ی نمایش‌نامه و داستان در کنار فعالیت‌های نمایشی پرداخته‌ام، همواره میزان نزدیکی ترجمه به جهان اصلی نویسنده، ذهن من را به خود مشغول کرده بود. بر این باورم که ترجمه هرگز نسخه‌ی کاملی از آنچه نویسنده خلق کرده است ارائه نخواهد کرد و قطعاً بخشی از نگاه مترجم و فضای زبان مقصد وارد اثر خواهد شد.

دراین راستا دست به اجرای نمایش‌نامه‌های نویسنده‌های معاصر امریکا به زبان انگلیسی زدم. به زعم من این حرکت می‌تواند برای اقشار دانشگاهی و دوستداران ادبیات، قدمی برای شناخت بهتر جهان درام‌نویس و برای مخاطب‌هایی که از دانش زبان انگلیسی برخوردارند، راهی نو و هیجان‌انگیز در جهت لذت از دانش خود و دریچه‌ای جدید به دنیای هنر باشد.

پس از اجرای نمایش‌های متفاوتی از نویسنده‌ی امریکایی «دیوید آیوز» و «وودی الن» در سالن‌های فرهنگسرای نیاوران و تماشاخانه‌ی دیوارچهارم، به مکتب‌تهران آمدم. جایی که مکان امنی برای پرداختن به ادبیات و هنر فارغ از نگاه متداول بازاری این روزها به هنر نمایش است و از زمستان سال ۹۶ طرح برنامه‌ای به نام «لیتراما» (ترکیب کلمه‌ی Literature و Drama - ادبیات و نمایش) به مکتب‌تهران ارائه شد. تا به امروز سه فصل با سه نویسنده در مکتب‌تهران اجراهایی به زبان انگلیسی به روی صحنه برده‌ام و امید دارم که این مسیر همچنان ادامه داشته باشد.»

  

گالری

 

دیدگاه شما

دیدگاه‌ها (0)

هیچ دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

  1. ارسال دیدگاه‌ بعنوان یک مهمان
    ثبت‌نام یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید