ورود

عضویت



درباره‌ی نشر

نشر مکتب‌تهران از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را با چاپ نمایش‎نامه‌های «جلال تهرانی» شروع کرده است. اولین اثر منتشرشده نمایش‎نامه‌ی «نوستالوژی» بود که شامل دو نمایش‎نامه‌ی «اندر هدایت نسل جوان» و «مقام استادی» است و بعدتر نمایش‎نامه‌ی «مخزن»،  «مهر دوم»، «دراکولا»، «مکبث۲۰۰۱»، «دو دلقک و نصفی» به چاپ رسید.

همزمان با چاپ نمایش‎نامه‌، در بخش کودک و نوجوان کتاب‌های قابل توجهی ترجمه شد که از عناوین آن می‌شود به «شاگرد جادوگر» نوشته‎ی «نورا اسول» و «آواز دیوها» نوشته‌ی «ناصر خمیر» به ترجمه‌ی «محمود گودرزی» و «زندگی‌های واقعی»(شکسپیر و گاندی) نوشته‌ی «هایدن میدلتون» و ترجمه‌ی «الناز یزدان‎پناه» اشاره کرد.

شاید بشود گفت قدم‌های اول در انتشارات مکتب‎تهران چاپ نمایش‎نامه بوده است اما کم‌کم زمینه‌های تخصصی دیگر هم وارد حوزه‌ی نشر شده است. یکی از آثار فاخر این نشر زندگی‎نامه یا اتوبیوگرافی «فردا بدون من» نوشته‌ی «علیرضا مشایخی» آهنگساز برجسته است که کتابی در حوزه‌ی جهان‎شناختی و فلسفه‎ی زندگی است.

همچنین «کتاب استودیو تهران: فصل اول مانیفست» که جمع‎آوری مجموعه مقالاتی در موضوع مانیفست است که این مجموعه زیر نظر «سهیل حسینی» گردآوری شده است و مقالاتی از هنرمندانی مانند «حمیدرضا اردلان»، «کامبیز درم‎بخش»، «علیرضا مشایخی»، «احمد وکیلی» و.... را در خود جای داده است.

دورنما: نشر مکتب‎تهران قدم‌های اولش را برداشته است و همواره سعی کرده است گزیده و باکیفیت به فعالیتش ادامه دهد. دورنمای ما انتشار کتاب‌های قابل توجه در حوزه‌ی ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی و دیگر حوزه‌های مرتبط با فرهنگ است و در این زمینه از کارشناسان خبره استفاده می‌کنیم که مبادا آنچه خودمان منتقدش هستیم را ناخواسته ادامه‎رو باشیم.

نشر مکتب‎تهران در حال حاضر چهارده عنوان کتاب را در دست انتشار دارد که از آن‌ها می‌توان به مجموعه‌ مقاله‌ای در حوزه‎ی گرافیک و نمایش‎نامه‌های «سیندرلا»، «هی مرد گنده گریه نکن»، «هملت دبستانی» و... اشاره کرد.

حتماً که هر ناشری برای خود اهدافی را در زمینه‌ی رشد فرهنگی و فعالیت مستمر تعریف می‌کند؛ تعریف ما برای نشرمان این است که مکتب‎تهران یک فرهنگ است. مسیر را سخت و درعین‎حال لذت‎بخش می‌بینیم و از ساختن پله‎به‎پله این مسیر از تجربه و تخصص بهره می‌بریم و امید داریم به روزهای روشنی که جهل دلیلی بر فقر فرهنگی نباشد.