درباره‌ی نشر

نشر مکتب‎تهران از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را با چاپ نمایش‎نامه‌های «جلال تهرانی» شروع کرده است. اولین اثر منتشرشده نمایش‎نامه‌ی «نوستالوژی» بود که شامل دو نمایش‎نامه‌ی «اندر هدایت نسل جوان» و «مقام استادی» است و بعدتر نمایش‎نامه‌ی «مخزن»،  «مهر دوم»، «دراکولا»، «مکبث۲۰۰۱»، «دو دلقک و نصفی» به چاپ رسید.

همزمان با چاپ نمایش‎نامه‌، در بخش کودک و نوجوان کتاب‌های قابل توجهی ترجمه شد که از عناوین آن می‌شود به «شاگرد جادوگر» نوشته‎ی «نورا اسول» و «آواز دیوها» نوشته‌ی «ناصر خمیر» به ترجمه‌ی «محمود گودرزی» و «زندگی‌های واقعی»(شکسپیر و گاندی) نوشته‌ی «هایدن میدلتون» و ترجمه‌ی «الناز یزدان‎پناه» اشاره کرد.

شاید بشود گفت قدم‌های اول در انتشارات مکتب‎تهران چاپ نمایش‎نامه بوده است اما کم‌کم زمینه‌های تخصصی دیگر هم وارد حوزه‌ی نشر شده است. یکی از آثار فاخر این نشر زندگی‎نامه یا اتوبیوگرافی «فردا بدون من» نوشته‌ی «علیرضا مشایخی» آهنگساز برجسته است که کتابی در حوزه‌ی جهان‎شناختی و فلسفه‎ی زندگی است.

همچنین «کتاب استودیو تهران: فصل اول مانیفست» که جمع‎آوری مجموعه مقالاتی در موضوع مانیفست است که این مجموعه زیر نظر «سهیل حسینی» گردآوری شده است و مقالاتی از هنرمندانی مانند «حمیدرضا اردلان»، «کامبیز درم‎بخش»، «علیرضا مشایخی»، «احمد وکیلی» و.... را در خود جای داده است.

دورنما: نشر مکتب‎تهران قدم‌های اولش را برداشته است و همواره سعی کرده است گزیده و باکیفیت به فعالیتش ادامه دهد. دورنمای ما انتشار کتاب‌های قابل توجه در حوزه‌ی ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی و دیگر حوزه‌های مرتبط با فرهنگ است و در این زمینه از کارشناسان خبره استفاده می‌کنیم که مبادا آنچه خودمان منتقدش هستیم را ناخواسته ادامه‎رو باشیم.

نشر مکتب‎تهران در حال حاضر چهارده عنوان کتاب را در دست انتشار دارد که از آن‌ها می‌توان به مجموعه‌ مقاله‌ای در حوزه‎ی گرافیک و نمایش‎نامه‌های «سیندرلا»، «هی مرد گنده گریه نکن»، «هملت دبستانی» و... اشاره کرد.

حتماً که هر ناشری برای خود اهدافی را در زمینه‌ی رشد فرهنگی و فعالیت مستمر تعریف می‌کند؛ تعریف ما برای نشرمان این است که مکتب‎تهران یک فرهنگ است. مسیر را سخت و درعین‎حال لذت‎بخش می‌بینیم و از ساختن پله‎به‎پله این مسیر از تجربه و تخصص بهره می‌بریم و امید داریم به روزهای روشنی که جهل دلیلی بر فقر فرهنگی نباشد.

مکتب تهران یک مجموعه‌ی فرهنگی و هنری است با محوریت تئاتر. در این مجموعه یک انتشارات کتاب، یک کارگاه گرافیک، یک سالن کوچک تئاتر، دو پلاتوی تمرین، یک فروشگاه کتاب، یک کافه فعال هستند. برگزاری انواع دوره‌ها و ورکشاپ های آموزشی تئاتری و فرهنگی و هنری از فعالیت های اصلی مکتب تهران است. موسس مکتب تهران جلال تهرانی، نویسنده و کارگردان تئاتر است. در این مجموعه معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰ هنرجو مشغول یادگیری تئاتر و اولین تجربه‌های تئاتری خود هستند.